Stinger – pięcioosobowy sedan o sylwetce sportowego coupe od Kia Motors

Stinger – pięcioosobowy sedan o sylwetce sportowego coupe od Kia Motors

27 czerwca 2024 0 By admin

Stinger to nazwa pięcioosobowego sedanu, który swoją sylwetką przypomina sportowe coupe i jest oparty na koncepcyjnym modelu GT.

Model użytkowy różni się rzecz jasna od sportowego, przede wszystkim przestronnością wnętrza i pojemnością bagażnika. Stinger wyróżnia się na tle konkurencji rozstawem osi, które są szersze niż w Audi A4, Infiniti Q50, Lexusie IS, BMW serii 4 Gran Coupé, a nawet w Lexusie GS i Mercedesie CLS. Jest również dłuższy (4830 mm) i szerszy (1870 mm) niż porównywalne modele w tym segmencie.

Pod maską Stingera możemy zainstalować jeden z dwóch turbodoładowanych silników: 2,0-litrowy turbodoładowany czterocylindrowy, który generuje 255 KM przy 6200 obr/min i drugi – widlasty, sześciocylindrowy, twin-turbo – mający pojemność 3,3 litra i osiągający moc 365 KM przy 6000 obr/min oraz generujący moment obrotowy o wartości 510 Nm już od 1300 obr/min i aż do 4500 obr/min. Z drugim silnikiem pod maską Kia Stinger przyspiesza od 0 do 100 km/h w ciągu 5,1 sekundy oraz osiąga maksymalną prędkość wynoszącą 269 km/h. Obydwie jednostki napędowe współpracują z 8-stopniową automatyczną skrzynią biegów, przenoszącą napęd na tylne koła.

Wygląd Stingera opracowany został przez zespół europejskich stylistów z centrum designu Kia we Frankfurcie, kierowany przez Petera Schreyera. Natomiast właściwości jezdne oraz precyzja prowadzenia Stingera to już zasługa inżynierów, którymi dowodzi znany z BMW Albert Biermann – będący od roku 2014 szefem działu rozwoju i testów nowych modeli Kia.