Mitsubishi przedstawia e-Volution Concept

Mitsubishi przedstawia e-Volution Concept

26 września 2023 0 By admin

Mitsubishi e-Volution Concept to jeżdżący prototyp, który został zaprezentowany podczas 45 Salonu Samochodowego w Tokio. Ten sportowy SUV z całkowicie elektrycznym napędem ma być wizytówką nowej strategii marki, dążącej do postępu i tworzenia odważnych stylistycznie, inspirujących i nowoczesnych pojazdów.

Najważniejsze cechy tego modelu to:

  • Napęd elektryczny EV: Mitsubishi e-Volution Concept jest napędzany silnikami elektrycznymi, które zapewniają wysokie wartości momentu obrotowego i świetne osiągi. Silniki są zasilane z systemu akumulatorów o wysokiej pojemności, co zapewnia bardzo szybkie i niezwykle płynne przyspieszanie, dzięki czemu samochody elektryczne górują nad pojazdami z silnikami spalinowymi. Główny akumulator trakcyjny został umieszczony centralnie, pod podłogą samochodu, aby obniżyć środek ciężkości i uzyskać bardzo wysoką stabilność w czasie jazdy.
  • Napęd 4WD: Wyjątkową dynamikę i własności jezdne uzyskano dzięki zastosowaniu napędu 4WD z trzema silnikami elektrycznymi, jeden z nich napędza przednie koła, przy udziale nowego Dwusilnikowego Aktywnego Systemu Kontroli Znoszenia AYC (Dual Motor Active Yaw Control), który powoduje odpowiednie dołączanie pozostałych dwóch silników przekazujących napęd na tylne koła, z wykorzystaniem elektronicznego układu, korygującego tor jazdy poprzez aktywną kontrolę momentu obrotowego (torque-vectoring). Całość systemu kontroluje rozbudowany układ sterujący napędem na wszystkie koła, który ma też za zadanie kierować innymi funkcjami układu jezdnego S-AWC (Super All-Wheel Control), co jest unikalnym rozwiązaniem MMC. Dzięki temu uzyskano znacznie lepszą przyczepność w trakcie pokonywania zakrętów. Hamulce błyskawicznie i precyzyjnie kontrolują napęd oraz prędkość pojazdu, z pomocą elektrycznie sterowanych zacisków, które zajęły miejsce konwencjonalnych zacisków hydraulicznych. Skuteczność ich działania można odczuć już przy niewielkich prędkościach, gdy siły G są jeszcze niewielkie. Bez względu na to gdzie odbywa się jazda, zachowanie pojazdu z pełnym napędem elektrycznym zawsze odznacza się dynamiką, precyzją i pewnym trzymaniem się drogi, które w pełni odzwierciedla intencje kierowcy.
  • Sztuczna inteligencja (AI): Mózgiem Mitsubishi e-Volution Concept jest system oparty na sztucznej inteligencji (AI), znacząco zwiększający możliwości kierującego pojazdem. Duża liczba różnego rodzaju czujników umożliwia systemowi AI natychmiastowe weryfikowanie i analizowanie sytuacji na drodze, jak również „odczytywanie” intencji kierowcy. System w niezauważalny sposób dostosowuje zachowanie i osiągi samochodu do zamiarów kierowcy, a tym samym wspiera go, czym zwiększa skuteczność podejmowanych działań. Dzięki temu przyjemność prowadzenia pojazdu osiąga zupełnie inny wymiar. Natomiast specjalna funkcja uczenia kierującego sprawia, że system przekazuje odpowiednią wiedzę osobie za kierownicą i w ten sposób bardzo dyskretnie zwiększa jej umiejętności. System potrafi stworzyć swoisty obraz poziomu kompetencji kierowcy, by następnie samodzielnie zbudować program „szkolenia”, który jest realizowany poprzez sugestie podawane głosem lub za pomocą komunikatów, ukazujących się na dużym wyświetlaczu na tablicy rozdzielczej. Za sprawą tego rozwiązania kierowcy o różnym poziomie umiejętności szybko odkrywają, że prowadzony przez nich samochód zachowuje się dokładnie tak, jak sobie tego życzą i bardzo szybko przekonują się, że prowadzenie samochodu może sprawiać jeszcze większą przyjemność.